naproksen; Sumatriptan tabletleri

04.07.2021
naproksen; Sumatriptan tabletleri

Alt Başlıklar

Bu ilaç nedir?

NAPROXEN; SUMATRIPTAN (na PROS en; soo ma TRIP tan) auralı veya aurasız migrenleri tedavi etmek için kullanılır. Aura, sizi bir saldırıya karşı uyaran garip bir his veya görsel rahatsızlıktır. Bu ilaç migreni önlemek için kullanılmaz.

Bu ilaç başka amaçlar için kullanılabilir; sorularınız varsa sağlık uzmanınıza veya eczacınıza sorun.

ORTAK MARKA İSİMLERİ: Treximet

Bu ilacı almadan önce sağlık uzmanıma ne söylemeliyim?

Şu koşullardan herhangi birine sahip olup olmadığınızı bilmeleri gerekir:

sigara tiryakisi
parmaklarda ve ayak parmaklarında dolaşım sorunları
son 2 hafta içinde koroner arter baypas greft (CABG) ameliyatı
şeker hastalığı
günde 3’ten fazla alkol içeren içecek içmek
kalp hastalığı
yüksek tansiyon
yüksek kolestorol
düzensiz kalp atışı öyküsü
mide kanaması öyküsü
inme geçmişi
böbrek hastalığı
karaciğer hastalığı
astım gibi akciğer veya solunum hastalığı
mide veya bağırsak sorunları
naproksen, aspirin, diğer NSAID’ler, sumatriptan, diğer ilaçlar, gıdalar, boyalar veya koruyuculara alışılmadık veya alerjik reaksiyon
hamile veya hamile kalmaya çalışmak
Emzirme

Bu ilacı nasıl kullanmalıyım?

Bu ilacı bir bardak su ile ağızdan alınız. Reçete etiketindeki talimatları izleyin. Yemekle birlikte veya yemeksiz alabilirsiniz. Midenizi rahatsız ediyorsa, yemekle birlikte alın. Bu ilacı kesmeyin, ezmeyin veya çiğnemeyin. Belirtilenden daha sık almayın.

Her reçete ve dolum ile birlikte eczacı tarafından size özel bir MedGuide verilecektir. Bu bilgileri her seferinde dikkatlice okuduğunuzdan emin olun.

Bu ilacın çocuklarda kullanımıyla ilgili olarak çocuk doktorunuzla konuşun. Bu ilaç, belirli koşullar için 12 yaşındaki çocuklara reçete edilebilse de, önlemler geçerlidir.

Doz aşımı: Bu ilacı çok fazla aldığınızı düşünüyorsanız, hemen bir zehir kontrol merkezi veya acil servisle iletişime geçin.

NOT: Bu ilaç sadece sizin içindir. Bu ilacı başkalarıyla paylaşmayın.

Ya bir dozu kaçırırsam?

Bu geçerli değildir. Bu ilaç düzenli kullanım için değildir.

Bu ilaçla neler etkileşebilir?

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle birlikte almayın:

almotriptan, eletriptan, frovatriptan, naratriptan, rizatriptan, sumatriptan, zolmitriptan gibi migren baş ağrısı için bazı ilaçlar
cidofovir
dihidroergotamin, ergonovin, ergotamin, metilergonovin gibi ergot alkaloidleri
ketorolak
Carbex, Eldepryl, Marplan, Nardil ve Parnate gibi MAOI’ler

Bu ilaç ayrıca aşağıdaki ilaçlarla etkileşime girebilir:

aspirin
kan basıncı, kalp hastalığı, düzensiz kalp atışı için bazı ilaçlar
depresyon, anksiyete veya psikotik bozukluklar için bazı ilaçlar
Varfarin, enoksaparin, dalteparin, apiksaban, dabigatran ve rivaroksaban gibi kan pıhtılarını tedavi eden veya önleyen bazı ilaçlar
siklosporin
metotreksat
NSAID’ler, ibuprofen veya naproksen gibi ağrı ve iltihaplanma ilaçları
pemetrekslenmiş
probenesid

Bu liste tüm olası etkileşimleri açıklamayabilir. Kullandığınız tüm ilaçların, şifalı otların, reçetesiz ilaçların veya diyet takviyelerinin bir listesini sağlık uzmanınıza verin. Ayrıca sigara, alkol veya yasa dışı uyuşturucu kullanıp kullanmadığınızı da söyleyin. Bazı öğeler ilacınızla etkileşime girebilir.

Bu ilacı kullanırken nelere dikkat etmeliyim?

İlerlemenizi düzenli olarak kontrol etmek için sağlık uzmanınızı ziyaret edin. Belirtileriniz iyileşmeye başlamazsa veya kötüleşirse sağlık uzmanınıza bildirin.

Bu ilaç ciddi cilt reaksiyonlarına neden olabilir. İlacın başlamasından haftalar ila aylar sonra olabilirler. Döküntü ile birlikte ateş veya grip benzeri semptomlar fark ederseniz hemen sağlık uzmanınıza başvurun. Döküntü kırmızı veya mor olabilir ve daha sonra ciltte kabarcıklara veya soyulmaya dönüşebilir. Veya boynunuzda veya kollarınızın altında yüz, dudaklar veya lenf düğümlerinde şişmeyle birlikte kırmızı bir döküntü fark edebilirsiniz.

Uyuşuk veya başınız dönebilir. Bu ilacın sizi nasıl etkilediğini bilene kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya zihinsel uyanıklık gerektiren herhangi bir şey yapmayın. Özellikle yaşlı bir hastaysanız, ayağa kalkmayın veya hızlı bir şekilde oturmayın. Bu, baş dönmesi veya bayılma nöbetleri riskini azaltır. Alkol bu ilacın etkisini etkileyebilir. Alkollü içeceklerden kaçının.

Bu ilaçla birlikte aspirin, ibuprofen veya naproksen içeren başka ilaçlar almayın. Mide rahatsızlığı, mide bulantısı veya ülser gibi yan etkilerin ortaya çıkma olasılığı daha yüksek olabilir. Birçok reçetesiz ilaç aspirin, ibuprofen veya naproksen içerir. Etiketleri her zaman dikkatlice okuyun.

Bu ilaç, tedavi sırasında herhangi bir zamanda mide ve bağırsaklarda ülserlere ve kanamalara neden olabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.